Kala romantika
On mõnus varajane hommik, oled kalurikülas Nasval ning kuuled taamal popsuvat häält. See on lähenev kaluripaat. Sellisel juhul on kaks võimalust kust tagasi tullakse, kas käidi võrke sisse panemas merre, lahele või välja võtmas.
Kui satud peale sellel hetkel kui käidi saaki vaatamas ja välja võtmas, on sul võimalus osta kõige värskemat kala üldse. Selline hommiku romantika on päris hindamatu ning kalapoes käiguga võrreldamatu. Samuti on sealse jõe ääres kevadeti, võiks öelda lausa kalafestival, sest särg hakkab liikuma ning õngedega püüdjaid on sadade kaupa. Soov ise oma särjed püüda kuivatamiseks on suur!
Traditsioonid kala gurmees
Saaremaal on kala söödud aegade algusest, kuna tegemist on ju saarega, kus saaki andev meri ümber ning jõed ja järvedki sisemaal pole haruldus. Vanal ajal oli kalade hoiustamine pikaajaliselt keerukam. Selleks et kala säiliks olid enim levinud kaks meetodit, kalade tünni soolamine ja kuivatamine.
Rasvasemaid kalu soolati ning vähemrasvaseid kalu kuivatati, nii sai ületalve kala tarbida ja toidulaua mitmekesisemana hoida. Tänapäeval palju enam kalatünni ei soolata, kuid kuivatatud ja vinnutatud kala tarbitakse hoolega ning kala kuivatamine on väga populaarne tegevus kodudes.
Veel mõni aeg tagasi tehti kuivatatud kalast ka süüa. Nimelt kui on kuivatatud lesta, räime või tuulehaugi säilinud suvest külmemasse perioodi, siis sai seda kuivatatud kala keeta näiteks koos kartulitega ning tänu sellele muutus kala uuesti noa ja kahvliga söödavaks.
Juurde üks hapukoore kaste või tükk võid ning kõhu sai kenasti ning maitsvalt täis. Loomulikult on tegu ka väga taskukohase, kuid samas toitva söögiga. Tänapäeval suurtesse tünnidesse kodused kala ei soolata kuid soolamist kasutatakse ikka ning kala äkist tehakse endiselt.
Kõige parem äkine tuleb ikka siiakalast, kuid levinud on ka forelli ja säina äkine ning kuuldavasti tehakse ka räimest. Äkise jaoks lõigatakse kalafilee väga õhukeseks või tehakse isegi kuubikuteks, lisatakse soola ja sibulat (vahest ka muud maitserohelist ja pipart), laotakse koostisosad kihiti kaussi, karpi ning raskus peale ja külma mõneks tunniks.
Saaremaine punane kala
Saaremaa kala on saanud laiema mõiste tänapäeval, sest kasvatatakse kala kalakasvandustes lisaks merest ja siseveekogudest püütavale kalale. Saaremaal on kõige populaarsem kasvatusekala forell ning selle kvaliteet väga hea, super alternatiiv välismaisele punasele kalale!
Kalakasvatajad ka väärindavad oma kala ise – saaremaist forelli võid leida fileena, soolatuna, külm- ja kuumsuitsuna. Samuti käib forellikasvatuse juurde kalamari, seega kes seda delikatessi armastab, saab väga uhke pidulaua omale teha. Ära unusta, et ka saia ning leiva ja või saad täitsa saaremaise Saaremaa kala juurde. Olgu siis kala kas suitsutatud, soolatud või kuivatatud.
Kokkuvõtteks kui sa vähegi kala sööd, siis Saaremaal olles proovi ikka see saaremaine kala ka ära. See lihtsalt on nii omane meile kui saarlastele ning me loodame, et meri jätkuvalt seda imelist toorainet meile pakub. Ka restoranides on päeva kalasaak menüüdes, seega küsi julgelt mis kala pakuvad ja lase hea maitsta.