Angla Tuulikumägi
Angla Tuulikumägi
Tuulikumäelt leiab suvitaja pärandkultuurikeskuse, kohvik-leivatoa ja suveniiripoe.
“Käed külge” tegevused ning ehtsad elamused saab põnevatest töötubadest ning lusti täis rahvakultuurisündmustest.
Üldinfo
Avatud: mai-august kell 9-20, september-aprill 10-18
Aadress: Upa-Leisi, Angla, 94244 Saaremaa
Pärandkultuurikeskuse ja tuulikumäe külastamine:
Täiskasvanu 8 EUR/ Õpilane EUR
Sooduspilet (pensionär, tudeng, erivajadusega isik) EUR
Perepilet EUR (2 täiskasvanut, 2 kuni 18a. last)
Koolieelikud tasuta.
Töötoad käsitöökodades (ettebroneerimisel):
Kestus 1,5 h, min. 10 inimest grupis
15 EUR/täiskasvanu, 8 EUR laps
Ringkäik tuulikumäel ja keskuses (ettebroneerimisel)
60 min peremehega, 60 EUR, 20-35 täiskasvanut
30 min perenaisega, 30 EUR, 20-30 last
Sündmuskorraldus ja ruumide rent
Keeled: EST, ENG, RUS
Kontakt: +372 5199 0265 / angla@kylastuskeskus.ee / https://angla.saaremaa-top.ee/
Tuulikumägi & Pärandkultuurikeskus
Angla Tuulikumäel asuvad ainsana Saaremaal 5 ajaloolist tuulikut, mida igal huvilisel võimalik külastada.
Sealsamas ootab suvitajaid ka pärandkultuurikeskus, mille uste taga peidab end sajanditagune maailm, kus hoiul ajaloolised käsitöömasinad, kultuuriloo jutustamiseks tähtsad materjalid ning kus korraldatakse pärimuspäevi ja rahvakalendri teemaüritusi
Vanu aga väärt käsitööoskusi õpitakse töötubades ning selgeks saab viltimise, villa kraasimise ja ketramise, dolomiidi töötlemise ning kadakapuidust kuumaaluse meisterdamise.
Leivakojas kostitatakse rännulisi muistsete saarlaste retsepti järgi küpsetatud leiva, taimetee või muude mönusate saaremaiste jookidega. Kaasaostuks ehtsad käsitöö suveniirid.
Ringkäik Tuulikumäel
Rännak peremees Alveriga mööda tuulikumäge viib nii 5 sajandivanust tuulikut vaatama kui pärandkultuurikeskusesse. Külastajad saavad lühiülevaate tuulikutest ja põllumasinatest, nende kasutusalast, elust-olust 100 aastat tagasi, näha kodulinde ja -loomi. Siin asub tuule jõul töötav raamsaekaater kui unikaalne tööstuspärand. Pärandkultuurikeskuses on alates 17. sajandist sadu eksponaate käsitöömasinatest. Mantelkorstnas saab vaadelda “taevatähti”. Avatud on Karja kihelkonna kultuurilugu tutvustav näitus.
Pererahva missioon on hoida ja tutvustada meie esivanemate ajaloolist inseneritarkust, traditsioone, käsitööoskusi ja neid edasi anda noorele põlvkonnale. Elamus mitmetele põlvkondadele.
Töötoad
Pärandkultuurikeskuses viiakse läbi pikkade traditsioonidega praktilisi oskusi õpetavaid töötube.
Vilidu vildikoda: tutvustame viltimise ajalugu ja meistri juhendamisel saab iga osaleja nõelviltimistehnikas valmistada omal valikul kas veskihiirt, lepatriinut, notsut, lillemotiivi või muud vabal valikul toodet.
Viita villakoda: jagame väärt teadmisi ja oskusi vaaremade käsitööoskustest. Õpime kedervarrega (ehk voki eelkäijaga) ketramist. Selleks kasutame ehtsat Saaremaa maalamba villa. Kõigepealt kraasime villa, siis ketrame vokil ning lõpuks kerime keripuu abil lõnga vihkudeks.
Lause dolomiidikoda: töötuba, kus saad töödelda Saaremaa dolomiiti. Maavara, mille vanus on 325 milj. aastat. Teeme ülevaate dolomiidi tekkeloost, kasutuse valdkondadest ja Selgase karjääri dolomiidi ainulaadsusest. Meistri juhendamisel õpime dolomiidile graveerimise lihtsamaid võtteid ja kaunistame kivi loodusliku materjaliga.
Angla puidukoda: meister jutustab puutöö ajaloost ja valmistame Saaremaa sitkest ja lõhnavast kadakast suveniiri – kadakast kuuma-aluse.
Angla pererahvas
Peremees ALVER on kogunud aastakümnete jooksul väärtuslikku vanavara, teinud selle töökorda ning sättinud kõigile vaatamiseks. Südame ja missioonitundega on korras hoitud ka 5 sajandivanust tuulikut. Külalisi võtab vastu maja hing ANU, kes on toimetanud siin alates aastast 2009. Tema vastab lahkesti alati teie kõnedele ja kirjadele, pakub talutoitu meie leivatoas, küpsetab leiba, talitab loomi ja linde ning naeratades ootab teid väraval.